Bystrzyca Kłodzka: urok polskiej ziemi kłodzkiej
fot. Jacek Halicki/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.e n
Południowo-zachodnia Polska skrywa tajemnicze miasto, którego historia sięga wieków. Bystrzyca Kłodzka, znana również jako Habelschwerdt, to miejsce o niezwykłym dziedzictwie i urokliwym położeniu.
REKLAMA
Tego szukamy w Bystrzycy Kłodzkiej
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Bystrzyca Kłodzka, pogoda Bystrzyca Kłodzka, ZSP Bystrzyca Kłodzka, Bystrzyca Kłodzka atrakcje, praca Bystrzyca Kłodzka, parafia Bystrzyca Kłodzka.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Bystrzycy Kłodzkiej, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Najlepszy sposób na poznanie piękna Bystrzycy to obserwacja jej zewnętrznej strony z pobliskich wzgórz po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej. Dopiero z tego punktu widzenia można dostrzec, jak delikatnie zakola tarasów wznoszą się nad rzeką. Na tych tarasach znajduje się stare przedmieście. Wyżej, w starym mieście, można podziwiać różnorodność jego murów, dachów i wież. Bystrzyca to miasto, które nie ujawnia swojego uroku podczas zwyczajnego zwiedzania zabytków. Konieczne jest przypadkowe blądzenie po jego wąskich uliczkach i zapomnianych zakątkach, które oddzielają najstarsze budynki. Trzeba także wspiąć się po kamiennych schodach w przejściu przez wiekowe mury i zatrzymać się na chwilę, by zadmienić się nad wyrafinowanym kamiennym portalem.
Bystrzyca Kłodzka posiada długą i królewską historię. Jej geograficzne położenie jest dość niezwykłe, znajduje się w Rowie Górnej Nysy, regionie, którego charakterystyczny krajobraz został doceniony i nazwany dopiero w połowie XX wieku. Nysa Kłodzka wyżłobiła sobie krętą dolinę, wzdłuż której rozwijało się osadnictwo, znane jako Obniżenie Bystrzycy Kłodzkiej.
Chociaż początki miasta nie są dokładnie znane, jego położenie na starożytnym szlaku handlowym łączącym Śląsk z Czechami wskazuje na istnienie tu bardzo wczesnych osad. Najprawdopodobniej w XI wieku kasztelan kłodzki Havl z Lembergu odegrał kluczową rolę w założeniu miasta, które otrzymał od króla Czech Wacława I. Pierwotna niemiecka nazwa osady, HABELSCHWERD, tłumaczona jest jako "kępa Havla", a nazwa Bystrice pojawiła się po raz pierwszy w 1369 roku. Badania językoznawcze sugerują, że nowi osadnicy przybyli głównie z Hesji, Saksonii i Łużyc.
4 lipca 1319 r. król Czech Jan Luksemburski w uznaniu zasług Jakuba Rückera za umocnienie miasta murami nadał mu wójtostwo w Bystrzycy. Kilka miesięcy później miasto otrzymało pełną niezależność prawną. Pomimo swojego bogatego dziedzictwa zabytkowego Bystrzyca Kłodzka przeszła przez trudne momenty w historii, takie jak obecność husytów, wojna trzydziestoletnia, najazdy Lisowczyków i Szwedów.
Bystrzyca Kłodzka często doświadczała trudności spowodowanych obcymi wojskami i częstymi pożarami. Dodatkowo nawiedzały je różnego rodzaju katastrofy, takie jak wielka powódź w czerwcu 1827 r., epidemie cholery w latach 1831 i 1837 oraz silne trzęsienie ziemi w styczniu 1901 r.
Na szczęście miasto uniknęło zniszczeń podczas obu światowych wojen, dzięki czemu zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny z murami obronnymi oraz znaczną częścią starej zabudowy. Wiele zabytkowych domów pochodzi z XIX wieku, ale wiele z nich zawiera elementy starszej architektury. To głównie dwu- i trzykondygnacyjne kamienice, które wzbogacają miasto swoimi kamienicznymi portalami, sklepieniami w stylu renesansowym i barokowymi elementami architektonicznymi.
Ponadto w mieście znajduje się gotycko-renesansowy kościół św. Michała Archanioła z połowy XIII wieku, XIV-wieczny ratusz, który został przebudowany w stylu renesansowym, barokowa kaplica św. Franciszka Ksawerego, późnorenesansowy dwór szlachecki, kaplica św. Floriana i monumentalna kamienna kolumna wotywna Trójcy Świętej z 1736 r., która jest niemal teatralną interpretacją rozdziału XII Apokalipsy. Na Małym Rynku, który dawniej nazywano Targiem Bydlęcym, stoi pręgierz z 1556 r., będący symbolem średniowiecznej wymiaru sprawiedliwości. Wykonany z kamienia i w doskonałym stanie, posiada nawet tzw. kuny do mocowania skazanych. Trzyipółmetrowa kolumna pręgierza swoim kształtem przypomina pewne aspekty, co nadaje dodatkowego kontekstu wykonywanym tu wyrokom za różnego rodzaju przewinienia. (cyt. z kroniki miasta: "przez dwie niedziele gach z gachową stali przed kościołem łańcuchami przywiązani do kamienia piekielnego").
Niezwykle interesującym i nietypowym faktem, zwłaszcza biorąc pod uwagę surowość średniowiecznych czasów, jest to, że w roku 1636 rajcowie Bystrzycy postanowili ustanowić miejskiego stróża moralności. Jego głównym zadaniem było śledzenie wszelkich przejawów złego zachowania, rozwiązłości i rozpusty. To niecodzienne rozwiązanie zostało traktowane z powagą, skoro przetrwało ono niemal 90 lat. Jednakże nie mamy informacji, czy ta instytucja faktycznie miała wpływ na poprawę obyczajów, ponieważ kroniki miejskie nie zawierają żadnych wzmianek na ten temat.
W drugiej połowie XIX wieku w Bystrzycy Kłodzkiej powstały trzy nowe fabryki zapałek, co na stałe związało miasto z tą produkcją. Nie dziwi więc, że właśnie tutaj znajduje się jedyne w Polsce (i prawdopodobnie jedno z czterech na świecie) Muzeum Filumenistyczne. Muzeum to gromadzi imponującą kolekcję różnych przedmiotów związanych z zapalaniem ognia, takich jak krzesiwa, lampy oliwne, zapalniczki i etykiety zapałczane.
Jednym z ciekawych szlaków turystycznych wychodzących z Bystrzycy Kłodzkiej jest oznaczona na zielono trasa, która prowadzi przez Przełęcz Spaloną, Hutę oraz Starą Łomnicę, aż do Gorzanowa. Istnieje również żółty szlak, który prowadzi przez Starą Bystrzycę, Zalesie, Hutę i Pokrzywno, kończąc się w Polanicy-Zdrój.
Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!
FaktyDane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE